Pizza krabice 

 

Pizza, rýchle jedlo ktoré je fenoménom pre svoju rozmanitosť a dostupnosť. Či máte chuť na kyslé či sladké, stačí vytočiť číslo, alebo napísať a ona si vás nájde. Pre nás je však dôležité, že na jej konzumáciu nie je potrebný žiadny plastový príbor či paličky a ostáva po nej iba krabica a plastový stojanček. Avšak to je celkom vážny problém.

Recyklácia

 

Čo sa týka recyklácie, s krabicou to vôbec také ľahké nie je. Len v USA sa vyrobí viac ako 3 miliardy krabíc každý rok. Je najneužitočnejšiou papierovou smeťou na svete, pretože je veľká, no nie vysoká a už sa v nej toho veľa neodnesie, nezmestí sa do koša a keď sa už dostane do modrého kontajnera, rýchlo ho zaplní. Aby toho nebolo málo, často nebýva krabica recyklovaná, pretože obsahuje mastnotu a zvyšky pizze a triedenie znehodnotených častí zdržuje celý proces recyklácie. Mastná krabica tiež stráca svoju pevnosť potrebnú na prevoz a manipuláciu, a niekedy má užívateľ mastné ruky ešte pred kontaktom z pizzou. 

 

Nové využitie

 

Najrozumnejším spôsobom ako sa s týmito problémami vysporiadať je dôsledná ochrana pizza krabíc. Preto prichádzame s e-shopom, ktorý ponúka krabice zároveň s ochranným papierom. Rozmer ochranného papiera stačí na vystlanie celého dna krabice. Krabica je tiež dostatočne vysoká a nie je tak potrebné používať žiadne ďaľšie plastové doplnky. Po takejto ochrane nám však stále ostáva veľa materiálu, ktorý v dnešnej dobe vôbec nie je lacný. Preto sme sa zamysleli nad jeho viacúčelovým využitím.

Modoo

 

Naše riešenie sme nazvali Modoo. Modoo je pizza krabica a stavebnica v jednom pretože v každej Modoo krabici sa nachádzajú dva diely z ktorých je možné zložiť stavebnicové dosky.

Stačí Modoo diely odtrhnúť od ostatných častí krabice pozdĺž pripravenej perforácie a postupne od kraja zložiť pod pravým uhlom pozdĺž naznačených línii. Všetky časti sa rolujú smerom dnu okrem rohov, ktoré je potrebne oddeliť a ohnúť smerom von. Takto poskladané obe strany sa dočasne zaistia jazýčkami a vzniká Modoo doska.

 

Modoo doska je doska modulárnej konštrukcie prispôsobená na vzájomne spájanie prostredníctvom výstupkov a drážok. Vďaka ich usporiadaniu a rozmerom sú možnosti napojenia Modoo dosák prakticky nekonečné. Kým sú výstupky pripravené hneď po poskladaní dosky, drážky je možné vytrhnúť individuálne, podľa typu skladanej konštrukcie.  

Keďže konštrukcia a veľkosť umožňuje zniesť záťaž nielen vlastnej konštrukcie, ale aj predmetov do 2kg je možné ju využiť na výrobu konštrukcii rôzneho využitia ako napríklad na výrobu poličky, deliacej steny, podhľadu, svietidla či na výrobu rôznych stavieb pre mladších či domácich miláčikov. Medzi mladšími je Modoo hitom lebo im umožňuje realizovať ich predstavy vo väčšom meritku. Zábavnou formou ich rozvíja a zároveň chráni či buduje nové priateľstvá. Dosky sú rovnako ako aj celá konštrukcia opakovateľne rozložiteľné a jednoducho prenosné a skladovateľné.

 
Ochrana a budovanie nového prostredia

Každý jeden rok sa vo svete zničí niečo okolo 13 mil. hektárov lesa, čo je viac ako polovica veľkosti Veľkej Británie, a to kvôli klčovaniu lesov pre vytváranie pôdy pre poľnohospodárske účely, baníckeho priemyslu a tvorbe novej cestnej infraštruktúry. (greenpeace.sk)

Pri tom z recyklovaného papiera sa vyrábajú najkvalitnejšie výrobky. Pri recyklácii sa papier rozvlákňuje na vlákna celulózy a následne opäť spracováva. Dokonca papier je možné recyklovať veľmi dobre (5–8-krát) a následne kompostovať a v konečnom dôsledku recyklácia znižuje konečné ceny pre spotrebiteľov. Treba si uvedomiť že papier tvorí 20% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu čo znamená že 1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov.